Nedělník Adama B. Bartoše (75): Místo trablí s Válkem trable s válkou? Národní demokracie píše do Ruska

Válka s Ruskem je jako můj nedělník. Otázka nezní, zda nedělník vyjde, ale kdy přesně. Zda se mi ho podaří publikovat k nedělnímu obědu, jak jsem se dříve snažívával, nebo zda ho zavěsím na web v neděli v noci či dokonce (jako před týdnem, když jsem nestíhal, nebo dnes, když rovněž nestíhám) až v pondělí. Ale je to pořád nedělník a můžete si být jistí, že pokud nemám závažné důvody, o tuto porci nedělní „zábavy“ vás nepřipravím. Válka s Ruskem je na tom podobně. Nevíme, zda bude během olympiády nebo na sv. Valentýna, 16. února či 20. února, ve všední den nebo o víkendu, ale zkrátka – bude. A jak to můžeme vědět? No protože to řekl strýček Sam, tedy spíše – strýček Joe. A když něco řekne strýček Joe, můžete na to vzít jed…

Ovšem strýček Joe toho navykládá spoustu a někdy plácá úplné nesmysle, mohl by někdo namítnout. To je pravda. Přeříkává se, zapomíná, mozek mu vynechává, někdy – jsa lehce dementním – řekne nějakou pomatenou větu, které nikdo nerozumí. Jindy ale zase přizná s až dětskou upřímností i to, co mělo zůstat velkým politickým tajemstvím (například, že banda demokratů „vyvinula největší úsilí“ na zfalšování a ukradení voleb). Takže plácání strýčka Joea neradno brát na lehkou váhu. Když tedy američtí strýčkové mluví o 16. únoru a ono nic, nesmějme se, protože jsme také nevěřili, že by zfalšovali a ukradli volby, ale oni je nakonec skutečně zfalšovali a skutečně ukradli. Stejně tak jsou schopni vyvolat válku s Ruskem, i když o to Rusko vůbec nemá zájem. Prostě ji Rusům vnutit, tak jako předtím vnutili svou vůli Američanům, kteří přitom v drtivé většině volili Donalda Trumpa.

Podobným pomateným jazykem, avšak někoho, kdo ví víc, než vy i já a dokonce víc, než Kreml sám, mluví i londýnské kanceláře. Další brepta, strýček Boris, ještě nedávno „bidenovsky“ mlel něco o prasátku Pepovi a z úst vypouštěl jednu perlu za druhou, až si z něj novináři tropili legraci, ale dnes vypouští jiné perly. Zcela vážně tvrdí, že Rusko chystá největší válku od roku 1945.

Ale i když si Boris s Joem třepí pusu sebevíc, Rusko válku stále ne a ne vyhlásit. A když už si z americké CIA a jejích prognóz o válce začal dělat legraci už i český prognostik (prezident Zeman), muselo se začít střílet alespoň na donbaskou školku. Od té chvíle se střílí tak nějak oboustranně, ale pořád to není „vopravdická“ válka. Je to spíše takové ostřelování, jaké tu bylo do Minských dohod a občas i po nich.

Ovšem některé indicie neradno podceňovat. Například to, že občané Západu byli už dlouhou dobu z Ukrajiny povoláváni zpět do svých domovů, zatímco k hranicím Ruska jsou lifrováni vojáci NATO. To sice ještě není důkazem o tom, že válku chce Rusko, jako spíše důkazem o tom, že válku chce po válce bažící Západ. Podobně jako evakuace civilního obyvatelstva DLR a LLR směrem do Ruska je spíše důkazem o tom, že válku chce Západ, než o tom, co se nám snaží média vnutit (že zlý Putin už odpočítává hodiny zbývající k invazi). Ale i tak je to poměrně silným ukazatelem – alespoň o tom, že k válce asi nakonec nejspíše skutečně dojde. V Kremlu sice nemusejí vědět, kdy mají podle Západu rozpoutat třetí světovou, ale rozhodně tuší, že když si strýček Joe něco umane, většinou mu nic nestojí v cestě.

V uplynulých letech byla sice válka na spadnutí hned několikrát a nakonec z onoho mraku nikdy pršet nezačalo, ale spoléhat se na to věčně nedá. Spoléhat na to, že Rusové Západ znovu diplomaticky přechytračí, jako se už tolikrát stalo, zkrátka nejde věčně. Evidentně zde někdo válku chce za každou cenu. A když ji chce, klacek si vždy najde.

Takže to, o čem se mluví už několik let, tedy alespoň od roku 2014 (co si já pamatuji, že se začalo o „válce“ ve veřejném prostoru mluvit), se nejspíše skutečně přiblížilo. Z toho důvodu si myslím, jak jsem psal i minule, že se pomalu odpískává operace „Covid“, protože mi nějak nedává smysl, proč by se najednou tak lehce a překotně upouštělo od něčeho, do čeho bylo tolik politicky nainvestováno. V Rakousku nedávno schválili povinné očkování, aby ho po pár týdnech jiným zákonem zase titíž poslanci zrušili. To nevymyslíš. Je to samozřejmě dobře, ale něco za tím musí být. Jako jsem jim nevěřil, když to s covidem začínalo, nevěřím jim ani teď, když to chtějí s covidem tak rychle zahrát do kouta. Jistě, může to být tím, že hlavní smysl „operace Covid“ již byl naplněn („pandemické“ zákony přijaty, lidé naočkovaní apod.) a další tlačení na pilu by již pozbylo smyslu či dokonce bylo kontraproduktivní, ale může to být i tím, že loutkovodiči mohou se svými loutkami hrát vždy jen jednu hru. Když je třeba, aby burcovali do války, nemohou zároveň burcovat do očkování. Před každým představením je potřeba vyměnit kulisy a maňásky nebo alespoň jejich kostýmy. Buď jsou ve hře bílé pláště, nebo vojenské uniformy. Roušky, nebo přilby. Začít je na scéně míchat, vznikla by z toho ještě větší fraška, kterou by lid už tuplem nepřijal. Protože buď je válka konvenční, nebo je skrytá. Obojí být nemůže. A když skrytá přejde do otevřené, postrádá najednou ta skrytá smysl. Takže co s ní. Ukončit ji?

Netvrdím, že se s covidem končí úplně, pouze se na čas dává k ledu, aby mohl být vytažen, když to bude potřeba. Na podzim třeba? Nebo když k válce s Ruskem po nějakém „zázraku“ opět nedojde? Ale určitě mi dáte za pravdu, že to není rozvolňování, jaké známe třeba „přes léto“ – aby se lidé nadechli a na chvíli zapomněli. Tady se rozvolňuje uprostřed zimy, ještě před jarem, které bývá z hlediska chřipky také náročné. Někdo zkrátka spěchá, protože k tomu má důvod.

A tak politici téměř mávnutím kouzelného proutku začali místo očkování volat po válce. Místo viru je najednou nepřítelem Rus. Ostatně, s tím virem to byla jen taková příprava na válku. Copak si nepamatujeme, jak pořád říkali, že „jsme ve válce s virem“ či „proti viru“, jak vyhlašovali válečné stavy a jak nám veleli zelené mozky (různí prymulové apod.)? To se jen rozcvičovali. Ale bojovat proti viru i proti Rusovi zároveň nejde, ledaže by virus byl ruský, ale to už není možné, když byl už jednou mediálně připsán Číně. Takže covid bude na čas zapomenut a místo roušek nyní politici spěšně oblékají vojenské helmy.

Ono je to i pro politiky bezpečnější, protože vždy se lépe okecá to které opatření, je-li učiněno kvůli „zlému Rusku“, než kvůli covidu. Navíc na ten covid lidé už přestali věřit, takže Západem tolik vymodlená válka s Ruskem, která bude Západem i co nevidět nejspíše zrežírována, vytrhne politikům pověstný trn z paty. Kvůli covidu se už lidé na politiky začali utrhávat, proto je nejvyšší čas změnit nepřítele a ideálně za takového, proti kterému jsme už třicet let mediálně a propagandisticky vychováváni. Takový Válek si nemůže přát nic více, než válku s Ruskem, protože lidé rázem přestanou myslet na jeho tečku. Problémy se rázem přesunou z ministerstva zdravotnictví na ministerstvo obrany, tak ať má zase chvíli perné chvilky nějaký jiný ministr…

Už totiž bylo na mále. Lidé nosili na demonstrace šibenice, malují šibenice v MHD, chodí před byty politiků a jejich rodin, malují nápisy na chodník, že „tady bydlí vlastizrádce“ a politici z toho mají hnědo v kalhotách. Válka s Ruskem přichází tedy jak na zavolání. Zatímco kvůli neviditelnému viru se proti vládě lidé chtěli bouřit, „zlý Rus“ bude uvěřitelnější a na různá opatření proti němu se nebude moci tolik útočit. Z opatření proti viru si lidé ještě mohli dělat legraci, ale opatření proti „zlému Rusovi“ už budou něco jiného, to už jen tak někdo zpochybňovat nebude. Nejvyšší čas vyměnit nepřítele smyšleného za někoho „uvěřitelnějšího“.

Aneb, jak to trefně vystihl na facebooku Pavel Opl, jehož statusy jdou často rychle k jádru věci: „Naši politici se nebojí vstoupit do války s jadernou velmocí, ale bojí se vlastních spoluobčanů. Něco je špatně.“

Jenže – i to je další zkratkovité jednání, které se politikům nakonec vymstí. Nedochází jim, že si na sebe pletou další bič – ještě nebyli ani potrestáni za to, jak nás nahnali do „války s covidem“ a už nás zase burcují do války další. Zapomínají přitom na to, že tak jako lidé prokoukli „válku s covidem“ a začali se proti nim bouřit, prokouknou nakonec i válku s Ruskem a i za ni poženou politiky k zodpovědnosti. Navíc si neuvědomují, že si zahrávají s mnohem větším ohněm. Zatímco covid v drtivé většině můžete řešit čajem s citrónem a klidem na lůžku, dopady případné války jen tak nezmírníte. A to se ještě můžete modlit, aby nebyla jaderná, protože jaderná znamená konečnou.

A co na to Národní demokracie? My jsme jednoznačně pro mír. A protože v Rusku máme kontakty toliko na LDPR, napsal jsem alespoň Vladimíru Žirinovskému – že si války nepřejeme a že jsme pro mír. Tady je česká a tady je ruská verze našeho dopisu.

Zde naše úvahy pro dnešek ukončíme a jdem se tedy modlit, protože – „jadernou“ – to fakt nechceme…

tak zase za týden a míru zdar!

Adam B. Bartoš, předseda Národní demokracie