Nedělník Adama B. Bartoše (79): Hňupova cesta vlakem do „Kyjeva“ jako vrchol trapnosti a proradnosti české vlády

Před týdnem jsem psal, že se Petr Fiala chová, jako kdyby byl premiérem Ukrajiny a ne České republiky. Chtěl jsem tím říci, že by se měl více věnovat naší zemi a méně ukrajinským běžencům a své vlastní soukromé válce s Putinem. Premiér si ale mou radu nevzal k srdci a naopak ještě přitvrdil. Sedl na vlak a o své podpoře Ukrajině a Ukrajinců jel údajně informovat prezidenta Zelenského přímo do obléhaného Kyjeva. Vím, že se o tom už napsalo mnoho, ale nedá mi, abych se k tomu nevrátil i já ve svém nedělníku, protože – tady už jde do tuhého.

Poznámka první – ani na chvíli jsem nevěřil, že by premiér jel do Kyjeva, když víme, že prezident Ukrajiny už nějaký čas natáčí svá videa na zeleném klíčovacím pozadí z nějakého bezpečného úkrytu mimo území Ukrajiny. O exilové ukrajinské vládě, která se má přesunout do Polska, se psalo už pár dní po ruské invazi, a to dokonce i na mainstreamu. Zdá se mi pravděpodobné, že tento krizový scénář platí i pro ukrajinského prezidenta a že byl už dávno spuštěn.

Zelenskyj se tak vrátil ke své původní profesi a stal se toliko nájemným hercem, který ve studiu před kamerou hraje, jak se prochází po Kyjevě, ale jím produkovaná videa mne nepřesvědčila o tom, že by v Kyjevě skutečně stále byl. Nesrovnalostí v těchto videích je příliš mnoho a nemá smysl se o tom dále rozepisovat – na internetu o tom najdete mnoho článků. Nebyl jsem tudíž jediný, komu vrtala v hlavě otázka, kam vlastně Fiala a spol. jeli.

Poznámka druhá – cesta do Kyjeva trvá plus minus 24 hodin, ale Fiala se stihl do Kyjeva dostat (a to i se zastávkou v Polsku) za nějakých patnáct hodin – v úterý ráno informace o tom, že „vyjeli“, probleskla do médií (ve skutečnosti se tím pochlubil Fiala sám na svém facebookovém profilu) a večer v osm už prý byli na místě. Vypadá to, že by studio Marvel mohlo Fialu adoptovat mezi superhrdiny – nejen, že se probojoval tam a zpět přes ruskou frontu do obléhaného a ostřelovaného města, aniž by si ho kdo všimnul, ale zřejmě cestuje nadzvukovou rychlostí či dokonce cestuje časem.

Poznámka třetí – nedávno jsem zaznamenal, že američtí kongresmani, kteří se Zelenským komunikovali přes Zoom a dopředu se tím na sociálních sítích pochlubili, byli vystaveni kritice za to, že ohrožují Zelenského bezpečnost. Petr Fiala je hňup, ale že by ohrozil Zelenského život, na to by si zase dal docela dobrý pozor. I z toho se dá usuzovat, že Zelenský je na nějakém bezpečném místě, takže ho Fialovo vychloubání (že za ním jede) nemůže ohrozit. A když už jsme u toho ohrožení života – nemyslím, že cesta byla riskantní a nebezpečná i pro premiéra (i když za chvíli se pokusím vylíčit, proč byla a je nebezpečná pro nás všechny) a že je premiér tudíž hrdina, protože nebyl-li v Kyjevě, jak se domnívám, jediné, co mu hrozilo, bylo ztrapnění a blamáž, kdyby se skutečné místo schůzky provalilo a ukázalo by se, že to není Kyjev. Navíc to vše musíme „vynásobit“ ještě polským a slovinským premiérem. I kdyby byl Fiala takový blázen, že by ohrozil svůj život, pravděpodobnost, že by se podobně bláznivě zachovali i jeho polský a slovinský protějšek, se blíží nule. Navíc s polským premiérem cestoval i jeho předchůdce Kaczynski, který nejspíše dodnes věří tomu, že jeho bratra Lecha sestřelili u Smolensku Rusové – a on by jel do Rusy ostřelovaného Kyjeva? Nepravděpodobné. Tito proameričtí politici jsou blázni, ale ne zas takoví, aby riskovali svůj osobní život. Oni riskují jen naše životy…

Nechci spekulovat, kde vlastně byli, zda ve Varšavě nebo někde jinde v Polsku, nebo zda ve Lvově (i když si myslím, že na Ukrajinu vůbec nejeli), ale je podivné, že toho o místě setkání víme tak málo. Jistě, dalo by se říci, že to bylo s ohledem na bezpečnost (kterou ale Fiala sám porušil, jak jsem zmínil výše), ale na druhou stranu – co novináři? Co televizní štáby, kameramani, reportéři? Ti všichni byli dopředu informováni, kam se mají dostavit? Nevěřím. Podle mne tam žádní nebyli. A mikrofony s logem ČT? Už vidím, jak stejně „hrdinsky“ si počíná pan Karas nebo různí další reportéři, zvláště poté, co na Ukrajině zařvalo několik amerických novinářů.

Poznámka čtvrtá – když už se tedy Fiala svým výletem tak chlubí a snaží se na něm získávat politické body, proč neudělal nějakou skutečnou fotku z válečného Kyjeva? Média nám tvrdí, jaké je tam peklo, Fiala do toho pekla jede a neudělá si nějaké hrdinské selfíčko? Proč se nevyfotil s těmi ruinami, které nám tak rádi v médiích ukazují? Místo toho vidíme nějaké podivné záběry, na kterých Fiala v červeném svetříku (už zase!) naslouchá Zelenskému v nějaké zasedačce a tváří se u toho jak truhlík. Nikde jsme zkrátka neviděli žádný přesvědčivý důkaz o tom, že parta proamerických vlezdoprdelků skutečně byla v Kyjevě. Viděli jsme jen nějaké podivné záběry. A to je málo…

S tím souvisí otázka – buď Fiala věděl, že do Kyjeva nejede a že je to celé fejk a dezinformace (proti kterým nás chce tak chránit, že skutečně pravdivá opoziční média vypíná), a pak nám celou dobu lhal a lže. A nebo je to naivní blbec, kterého mohou naložit do vagónu se zataženými okny a odvézt ho kamkoli a on jim to zbaští – a pak nevím, co je horší. Zda mít ulhaného premiéra, nebo premiéra, který je blbý jak tágo a plní roli cvičené opičky: sedne si, kam mu přikážou, tam odříká, co mu napsali a věří, že byl tam, kde mu řekli, že byl, i když to ani časově nesedí. Ačkoli si myslím, že Petr Fiala je hňup, tak takhle blbý ale zase není. Je za tím něco více. Navíc přítomnost polských politiků to celé ještě umocňuje – i kdyby byl Fiala skutečně tak naivní, že by věřil tomu, že je v Kyjevě, ačkoli by byl třeba v Přemyšli (kde podle fotografie nejspíše byli), což by se dalo omluvit tím, že to na Ukrajině či v Polsku nezná a nepozná, polský premiér a expremiér přece tak hloupí nejsou. Ti by určitě poznali, zda jsou na Ukrajině, či ve své vlastní zemi. To mi spíše potvrzuje můj pocit, že o tom všichni věděli dopředu a hráli na nás divadlo. Prostě komik tam, komici tady – herec tam, herci tady. Všechno jeden velký sitcom, kde vám ještě napovídají, kdy máte tleskat, kdy se smát a kdy vykřiknout údivem. Teď zrovna chtějí, abychom křičeli údivem na chrabrostí českého premiéra…

Navíc – celé je to ještě ke všemu tak neuvěřitelně přepálené, tak přehnané, tak přitažené za uši, že i zde se Fiala stává tím, koho tak proklíná. Ušklíbali-li se lidé nad Putinem, jak od pasu nahoru nahý jede na koni, střílí či si šel zaplavat a při potápění „našel“ jen tak náhodou vzácnou amforu, působí podobně křečovitě a strojeně Fialova cesta do války, kam nechceš… Poprvé se Fiala stal Putinem před dvěma týdny, když zrušil opoziční média způsobem, že by i Putin záviděl. To jen tak na okraj.

Ale pojďme dále – poznámka čtvrtá. A tady už jde do tuhého. Fiala evidentně někoho poslouchá a EU to není. EU byla skoro zděšena, co si to ta partička politiků vzala do hlavy. Ani NATO se do války nijak extra nehrne. Kdosi tak potřebuje nějaké užitečné idioty, kteří nebudou klást odpor ani zbytečné otázky a udělají, co se po nich chce. Kdosi našeho mopslíka nutí, aby dělal taková okázalá gesta, kterými je něco sledováno. A znovu – Fiala je hňup, ale taková blbost by ho z vlastní hlavy nenapadla. Někdo ho tam poslal, někdo mu předal noty, Fiala se pouze sbalil, obléknul červený svetřík, na to sáčko, airsoftovou přílbu a šup do zatemněného vagónu. Tohle není normální, smrdí to na sto honů. A smrdí to válkou. Má snad Fiala a jeho kumpáni vyprovokovat NATO k činu? Nebo alespoň jeho část? Není to třeba tak, že nechce-li NATO, pošleme tam hňupa a uděláme to jinak (třeba bez NATO?)

Vůbec totiž nevěřím, že ať už jel hňup Fiala kamkoli, že by tam jel jen proto, aby komikovi vyjádřil podporu. Určitě tam nejel jen proto, aby Zelenskému řekl přímo do očí, jak fandíme Ukrajině. To mohl udělat sto a jedním jiným způsobem a také to stále dělá – ve skutečnosti hňupova vláda nic jiného než podporovat Ukrajinu a Ukrajince neumí (viz můj minulý nedělník). Pokud ale hňup za komikem skutečně vlakem jel – a jedno kam – něco spolu museli probírat. A já se ptám – a to je to nejpodstatnější z celého mého nedělníku – co to tam sakra v tom Polsku nebo kýho výra kde domlouvali? Ať už jel kamkoli, něco konkrétního tam dohadovali, ale co to bylo, jsme se nedozvěděli. Je to přitom to nejdůležitější. A to mne právě děsí. Navíc ta symbolika – 15. březen. Ta fotka čtyř šílenců nad mapou Ukrajiny připomíná mnichovskou konferenci, kdy čtveřice politiků něco upekla a svět pak postavili před hotovou věc. Nemyslím, že by Fiala něco ukuchtil ze své vlastní hlavy, spíše mu do jeho hlavy někdo něco nakukal a hňup jen plní zadání. Ale i tak je to děsivé. O nás bez nás…

Znovu musím zopakovat: Fiala válce nebrání, ale Fiala ji protahuje a prodlužuje a nás všechny do ní zatahuje. Místo, aby byl doma a věnoval se svým domácím povinnostem, má hubu usliněnou od neustálého válečného prskání a ještě se navíc nově pasuje do role jakési morální ikony a autority, která se svým poselstvím dokonce někam jede – vlakem. Tohle už není jen válečné běsnění a válečné štvaní, tady se děje něco hodně nekalého. Použije snad Američan své věrné poskoky k tomu, aby na Ukrajinu poslali i něco víc, než jen dodávky zbraní? A pokud ano a pokud by to Rusko bralo jako vyhlášení války, uvědomuje si vůbec ten hňup, že z nás činí další cíl ruského útoku?

Jako jsem psal v posledních nedělnících – hňup by měl okamžitě podat demisi i s celým svým proradným kabinetem, protože už to, co předvedli, je horší než jakákoli noční můra. A minulý týden s tou svou cestou necestou tomu nasadili korunu. Hňup si zahrává s třetí světovou válkou, jakoby se nechumelilo. Nevycházím z údivu, jak hluboko klesla česká politika a jak málo záleží našim politikům už nejen na naší prosperitě, ale dokonce už ani na našich životech samotných. Právě to totiž Fialova cesta vlakem „kamsi“ plně odhalila: v jeho prioritách je Česká republika na posledním místě.

V příštích dnech si držte klobouky…

Vlasti zdar!
Adam B. Bartoš
předseda Národní demokracie