Odpovědi ABB pro deník Právo na téma holokaust

Právo: Před pár dny bylo obviněno nakladatelství Bodyart Press a jedna soukromá osoba kvůli vydání knihy Mýtus šesti milionů, která údajně popírá holokaust a v létě byli opět obviněni lidé v kauze Guidemedia z vydávání podobných titulů rovněž popírající holokaust. Máte pocit, že je stíhání těchto nakladatelství adekvátní? Proč ano/ne?

ABB: Sama jistě uznáte, že je krajně nesnadné, ne-li dokonce vyloučené, vyjádřit se odpovědně k trestnímu stíhání kohokoli za cokoliv bez znalosti spisu nebo aspoň rozsudku a jeho odůvodnění.
A co se týče Vámi zmíněné knihy: zatím jsem ji nečetl, ale děkuji za upozornění, pokusím se ji sehnat. Pokud tedy nebyl náklad v rámci nějakého předběžného opatření již zkonfiskován.

Právo: Proč jsou podobné knihy vydávány?

ABB: Holocaust je evidentně téma živé a čtivé i tři čtvrtě století po skončení II. světové války. A tak není divu, že jsou podobné knihy vydávány.

Právo: Je stíhání za popírání genocidy v rozporu se svobodou projevu?

ABB: Ano, svoboda projevu sice patří k základním právům a svobodám, avšak lze ji – jak všeobecně známo – omezit zákonem. Otázkou samosebou je, zda v tomto konkrétním případě jde o „opatření v demokratické společnosti nezbytné pro ochranu práv a svobod druhých, bezpečnost státu, veřejnou bezpečnost či ochranu veřejného zdraví a mravnosti“. Nejsem právník, a tak si to netroufnu kvalifikovaně posoudit.

Právo: Myslíte, že popírání holokaustu v textech či knihách může mít negativní dopad na židovské občany?

ABB: To je otázka spíše pro židovské občany. Mám mezi Židy hromadu přátel, ale na tohle téma jsme nikdy nějak zvlášť zaníceně nedebatovali, takže takhle narychlo bych nerad odpovídal za ně.

Právo: Má dnes zákon o popírání genocidy stále ještě místo ve společnosti a proč ano či ne?

ABB: Samozřejmě, že obecně ano! Nebo vy byste například nehnula brvou, kdybyste se setkala s popíráním toho, co se stalo od dubna do června roku 1994 v nešťastné Rwandě? Nebo byste dokonce obdivovala někoho, kdo by ten bezmála milion ubitých během pár týdnů popíral? Na tuhle toleranci je opravdu ještě moc brzo!

18. října 2021

otázky kladla Barbora Prchalová

do výsledného článku (zde) nebylo nic z rozhovoru použito, proto otázky a odpovědi zveřejňujeme alespoň touto formou