Tak jsem přemýšlel, proč Rusko ostřeluje zrovna ukrajinskou infrastrukturu. Vysvětlení, že tím vrací i s úroky to, co Kyjev 8 let prováděl na Donbase, mi nestačilo. Pořád mi přišlo, že je v tom něco víc. A pak jsem na to kápl.
Jak známo, ukrajinské vedení doufá ve vstup do EU. Už v době Majdanu k tomu bylo otevřeno Overtonovo okno a zdá se, že ta snaha stále pokračuje. Ani bruselské politbyro nevypadá, že by se tuté myšlence nějak zvlášť bránilo. Snad jedinou vadou na kráse je to, že než bude Ukrajina přijatá do EU, tak většina Ukrajinců tu už dávno bude.
Každpádně, pokud opravdu vstoupí Ukrajina do EuroSajuzu, tak pro ni budou platit mnohá nařízení a jistě se jí nevyhne ani Green Deal. Ten vychází z naprosto nevšední myšlenky, že když nás ohrožuje změna klimatu, tak si radši to hospodářství i přírodu zničíme preventivně sami, aby tu nezbylo nic, co by tím oteplením mohlo být poškozeno. Za pozornost stojí především myšlenka zavírání stabilních energetických zdrojů (zejména uhelek a někde i jaderek) a masivní podpora elektromobility, kterážto kombinace je spolehlivou cestou k black-outům a ke kolapsu celé energetické soustavy.
Putin na to vše koukal z Kremlu a najednou ho napadla spásná myšlenka: Proč bych té Ukrajině nemohl trochu pomoci? Když chtějí zakusit EU se vším všudy, tak proč by měli čekat? Vždyť mohou mít Green Deal třeba hned! Stačí, když tam pošleme pár přesně mířených raket a ony udělají dokonalou simulaci!
A tak se i stalo. Elektřina tam jde spíše jen sporadicky, o vodě a plynu ani nemluvím, a kdo chce mít teplo, musí třídit odpad, čímž ovšem nemyslím papír-sklo-plasty, nýbrž hoří-nehoří. Dokonalejší simulaci toho, co by zde nastalo po zavedení Green Dealu, si ani nelze představit.
Proto bych chtěl poprosit všechny ty, kdo tu chtějí zavádět Green Deal, aby aspoň na pár týdnů odjeli na Ukrajinu. Tam poznají Green Deal na vlastní kůži. A pokud se jim bude stále tak zamlouvat, mohou tam zůstat natrvalo.
autor je místopředsedou Národní demokracie a předsedou Národní mládeže