Tak nám přibyl další člověk odsouzený režimem za názor. K Adamu B. Bartošovi, Walteru Kraftovi, Slávku Popelkovi či Láďovi Vrabelovi nově přibyl Jakub Jašek, který se „provinil“ jen tím, že si na demonstraci vzal nášivky, které se nelíbí „straně a vládě“.
Jašek dostal půlroční podmínku, k tomu peněžitý trest a navrch zákaz pobytu v Praze. Přitom nikomu neublížil, nic neukradl, neudělal nic špatného. Pouze si vzal nášivky, které se nám sice mohou či nemusejí líbit, nicméně ve svobodném státě by člověk nemohl být odsouzen jen za něco takového. Za pozornost stojí i to, že jej soudil „novodobý Urválek“ – soudce Lukáš Svrček, nechvalně známý již z politických procesů s Popelkou nebo Vrabelem.
Co mě zde velmi zaujalo, byla rychlost celého procesu. Demonstrace proběhla 11. března a už teď, 2 měsíce poté, stačila policie a justice s tím procesem pohnout natolik, že byl vynesen rozsudek. Také u dalších lidí souzených režimem probíhá ten proces nápadně rychle. Nedávno se policie dokonce chlubila, že někdo napsal „špatný“ komentář na internetu a již druhý den byl předvolán k výslechu. Rychlost vskutku obdivuhodná.
Škoda, že stejnou rychlost a důraz nepoužije policie a justice i u skutečných zločinů. Dovolte mi jeden smutný příklad z naší rodiny.
Před třemi a půl lety zemřela moje babička Růžena Sedláčková. Zemřela na následky týrání od její dcery Lenky, mojí tety. Ta babičku dlouhodobě psychicky (a nakonec i tělesně) týrala a ani se netajila tím, že to dělá proto, aby ji připravila o zdraví a o život. Babička se nám bohužel svěřila moc pozdě; týrání u ní vyústilo ve vznik žaludečních vředů, ty jí poté praskly a brzy poté babička zemřela.
Pochopitelně jsme na tu zrůdu podali trestní oznámení pro ublížení na zdraví s následkem smrti. Policie se k tomu však postavila velmi liknavě. Nejenže Lenka neskončila okamžitě ve vazbě (což by u takových případů mělo být samozřejmostí), ale navíc se to vyšetřování nikam neposouvá a pokud vím, tak ani teď, po více než třech letech, není ta zrůda stále za mřížemi.
(Naštěstí zafungovaly alespoň Boží mlýny a Lence se to vrátilo rakovinou. Mám takový pocit, že než se policie a justice dokopou to nějak řešit, tak ta rakovina to vyřeší dřív…)
Navíc to není jediný podobný případ. Stále častěji se dozvídám o případech, kdy pobíhají na svobodě zločinci a násilníci – nezřídka i lidé přímo z bezpečnostních složek, kteří se cítí být „nedotknutelní“. Na druhé straně končí slušní před soudem jen za to, že projeví jiný názor, než jaký mají vládní politici. Tak kde je tu nějaká spravedlnost?
Naše justice je v katastrofálním stavu. Věřím sice, že jsou tam jednotlivci, kteří stále pracují podle svého svědomí; celkově je ale justice poplatná režimu a často neschopná vymáhat právo. Politické procesy mají zjevně přednost před řešením skutečných zločinů.
Proto je potřeba zásadní reforma naší policie a justice. Odstranit odtamtud takové totalitní typy, jako je soudce Svrček, zavést osobní odpovědnost všech činitelů, zrušit všechny gumové paragrafy popírající svobodu slova a zajistit, aby se za mříže dostávali skuteční zločinci a nikoliv lidé, kteří jen projeví jiný názor, než jaký má vláda.
RNDr. Jan Sedláček, místopředseda ND