Národní demokraté a jejich přátelé si v sobotu 1. února připomněli v Rokycanech šest let od obnovení strany v roce 2014 a oslavili odchod Velké Británie z Evropské unie. Hostem VI. výroční konference byl i Ladislav Bátora, který převzal čestné členství Národní demokracie.
Rokování Národní demokratů zahájil místopředseda strany Bc. Jan Sedláček, předseda místní organizace Národní demokracie v Rokycanech. Připomněl, že v letech 1930-1938 byl úspěšným starostou města národní demokrat Josef Bartoloměj Zápotočný.
Hosté a kolegové ze spřátelených stran přednesli své zdravice – písemnou Vladimíra Vítová z Aliance národních sil, ústní Tomáš Franěk ze SPR-RSČ Miroslava Sládka a Nela Veselá, místopředsedkyně Dělnické mládeže. Za Podkarpatské Rusíny promluvil Alexandr V. Gegalčij, předseda Světové rady podkarpatských Rusínů v ČR.
Předseda ND Adam B. Bartoš vyhlásil a ocenil nejaktivnější místní organizaci Národní demokracie, kterou se stala její chomutovská buňka pod vedením Jana Mrázka.
Následovalo udělení čestného členství v Národní demokracii Mgr. Ing. Ladislavu Bátorovi Ph.D. za jeho celoživotní přínos české národovecké scéně, chrabrost v persekucích a obranu tradičních hodnot. Po Mgr. Janu Skácelovi a Mgr. Petru Hannigovi je Ladislav Bátora, někdejší přesdeda Akce D.O.S.T. a bývalý vysoký státní úředník na ministerstvu školství, který byl ze své funkce vypuzen po tlaku neomarxistů, třetím čestným členem Národní demokracie.
Jako červená niť se celým setkáním v Rokycanech táhlo připomínání tzv. brexitu, odchodu Velké Británie z Evropské unie, ke kterému došlo o půlnoci z pátka na sobotu. „Vteřinu po půlnoci začal konec EU. Je to začátek konce jedné epochy, rád bych se dočkal konce úplného,“ poznamenal k tomu Bátora, který v době boje proti Lisabonské smlouvě veřejně vystupoval proti Evropské unii. Je tedy symbolické, že Národní demokraté slavili své stranické narozeniny v den, který je spojen s novými očekáváními. Jak několikrát zaznělo z úst předáků Národní demokracie, další na řadě je Česká republika a její CZexit.
„Národní demokracie má, na rozdíl od dalších stran jako je SPD nebo Trikolóra, svůj postoj k EU jasný. Požadujeme odchod České republiky z EU a z NATO, nestydíme se za tento svůj programový bod, naopak nás činí na politické scéně výjimečnými,“ řekl k tomu přeseda ND Adam B. Bartoš, který po vystoupení a projevech svých kolegů z předsednictva nastínil vizi Národní demokracie pro letošní rok.
Stranické plány jsou velké a ambiciozní, Adam B. Bartoš vyjmenoval témata, kterým by se strana chtěla věnovat, a aktivity a iniciativy, kterými chce Národní demokracie potvrdit své postavení na vlastenecké scéně. Jsou jimi například vzdělávací systém, který má umožnit výchovu nových kádrů, vznik Knihovny Jana Skácela, která by měla fungovat jako osvětové a společenské centrum národovců, či nová koncepce tzv. Táborů lidu. Kromě vystoupení z EU chce strana nově akcentovat boj proti klimaalarmismu a vedle ochrany svobody slova se zaměřit i na ochranu soukromí.
Po společné fotografii a slavnostním obědě následovala pracovní část, věnovaná především otázce krajských voleb. V závěru setkání došlo na tombolu, krájení dortu nebo zábavný kvíz na politická a historická témata.
Veřejným výstupem z šesté výroční konference Národní demokracie je tzv. Rokycanská deklarace.
„Národní demokracie blahopřeje Velké Británii k vystoupení z EU. Jsme potěšeni, že politici splnili přání voličů vyjádřené v referendu o brexitu a následně i v loňských parlamentních volbách. Velká Británie nyní podniká důležitý krok k obnovení své svrchovanosti a dokazuje, že vystoupení z EU je možné i po desítkách let členství, ač zastánci EU dlouhou dobu tvrdili opak,“ píše se v Rokycanské deklaraci. – celý text Rokycanské deklarace čtěte zde
foto: Dominik Bastl