Před týdnem jsem vám slíbil, že se budu věnovat prezidentské volbě. Slib plním a rovnou jsem si do názvu článku vypůjčil slogan, který vymyslel jeden náš věrný sympatizant. Ale to trochu předbíhám…
Na úvod malé shrnutí. Už dříve jsem napsal, že prezidentská kandidatura je fraška, protože většina kandidátů je členy Aspenského institutu. A ti, kteří nejsou přímo členy, alespoň na akcích Aspenu vystupovali. Jako například Josef Středula či Andrej Babiš. U obou jejich někdejší profil na webových stránkách Aspenu zmizel. O tom Babišově psal kdysi Aeronet. Středula také tvrdí, že s Aspenem nemá nic společného – ale pro jistotu si zařídil, aby už na jejich stránkách nebyl dohledatelný. Jako kdyby neexistovaly servery, které zaznamenávají minulost webových stránek, takže i když z nich něco časem zmizí, existuje záloha… Ale to teď nechci rozebírat.
Web Aspenu dnes…
Web Aspenu v roce 2021
Středulův profil na webu Aspenu v roce 2021
Také jsem napsal, že všechno zlé je k něčemu dobré a to, že se do prezidentské volby nakonec nedostali „vlastenečtí“ kandidáti, o kterých jsme si mysleli, že ve hře budou, má druhou – o něco lepší – stránku mince: vlastenci se tak alespoň mohou shodnout na kandidátovi SPD, který se formálně k vlastenectví také hlásí, čímž nedojde k drobení hlasů. SPD je tak letos v unikátní pozici, kdy ji menší strany mohou podpořit, protože jim nic jiného nezbyde (pokud tedy nepřevezmou rétoriku SPD o „vyhozeném hlase“ a nebudou v obavách z propadlého hlasu pro SPD volit rovnou Babiše; podle průzkumů, které kandidátovi SPD nedávají moc šancí, to tak vypadá – tedy tak, že ho nevolí ani sami voliči SPD. Vždyť pokud by všichni voliči SPD volili pana Baštu a letos ho nově volili i voliči menších vlasteneckých stran, měl by mít pan Bašta už dávno v průzkumech přes 15 procent. Ale má jich zhruba pět. Dobře ale víme, že průzkumům věřit nemůžeme, leda takovým, které si sami uděláme nebo – sami zfalšujeme…)
Připomeňme si také, že Baštovu kandidaturu podpořila Akce DOST, respektive iniciativa Zachraňme náš stát, která prý usiluje o spojení vlasteneckých stran, ovšem bez Národní demokracie, protože té se bojí pro náš přílišný radikalismus. A tak se museli poradit, zda může Národní demokracie pana Baštu podpořit – a vzhledem k tomu, že se nám dosud neozvali, se nejspíše radí dodnes. I proto jsem avizoval, že si počkáme, jak se věci vyvinou, protože nemá smysl podporovat někoho, kdo o to nestojí…
Abych ale byl spravedlivý, nemyslím, že by to byl pan Bašta, který se nás bojí, spíše jsou to „vlastenci“ kolem něho, kteří za něj pokrytecky rozhodují, koho mezi jeho podporovatele pustí a koho ne. Kdo pana Baštu podpořit může a kdo naopak nesmí. Ale my se jich na svolení ptát nepotřebujeme a také nebudeme.
Naštěstí pan Bašta je rozumější než tito „vlastenci“ a na přímý dotaz jednoho našeho podporovatele v rozhovoru na Svobodném rádiu připustil, že o podporu Národní demokracie stojí. Řekl to sice kostrbatě a asi se u toho pěkně zapotil, ale neodmítl nás (Baštova odpověď je v čase 1:41 v rozhovoru, který je nyní na archivu Beta na Svobodném rádiu). To se cení. V tom případě je Národní demokracie připravena pana Baštu podpořit, protože i my si uvědomujeme, že na výběr moc nemáme.
A proč pana Baštu podpořit chceme? Protože některé věci se nám na něm líbí. Na druhou stranu nejsme naivní a stejně tak panu Baštovi můžeme i leccos vytknout. Obojí se pokusím ilustrovat, abych ukázal, proč si pan Bašta naši podporu zaslouží, ale proč je to zároveň „podpora s výhradami“.
Pan Bašta má poměrně zdravé názory na současné dění, ať už na domácí či mezinárodní scéně. Nebojí se říci některé věci, čehož příkladem je jeho předvolební klip, ve kterém mluví k věci, srozumitelně a odvážně. Pokud pan Bašta myslí svou kandidaturu vážně, nemůže se opírat jen o hlasy „vlastenců“. To, co se vlastencům líbí, může naopak vyděsit ostatní voliče. Toho si musí být pan Bašta vědom. Pokud to i přesto říká, naznačovalo by to, že to říká proto, že si to skutečně myslí a ne z nějaké vypočítavosti, ne proto, aby se zalíbil nějaké voličské skupině. To je mi na něm sympatické. Kdyby se čistě hypoteticky dostal do situace, že by měl jako prezident svá slova uvádět v praxi, myslím, že by hodně rychle narazil a nebylo by vůbec jasné, zda by se mu podařilo svým slibům dostát, ale už i to, že se k některým otázkám jasně vyjádřil, je potřeba ocenit.
Na druhou stranu, některé jeho výroky na adresu NATO, nelze přejít bez povšimnutí. Slova o tom, že „není jiná alternativa, nežli být součástí NATO“, jeho „odmítnutí neutrality“ či tvrzení, že „se budeme snažit reformovat NATO zevnitř“, zní hloupě nejen ve světle současné mezinárodní situace, ale i ve světle jeho vlastních dřívějších výroků, za které jsme ho výše pochválili. Takto nevypadá skutečný protiválečný postoj. Nemluvě o tom, že pan Bašta nese odpovědnost za bombardování Srbska, se kterým jako ministr někdejší Zemanovy vlády souhlasil. A není se čemu divit, jako bývalý disident a „havlista“ těžko mohl „humanitární bombardování“ odmítnout. Tím se dostáváme k tématu Baštova disidentství a tudíž pravdoláskařství, které potvrzuje jeho polistopadové angažmá v institucích jako je FBIS a dalších lukrativních postech.
Máme tedy před sebou kandidáta, u něhož vidíme rozpor nejen mezi jeho dnešními názory a tehdejšími skutky, ale i rozpor mezi údajným protiválečným nastavením na jedné straně a názory na setrvání ve zločinecké organizaci NATO na straně druhé.
Nezadává si tedy Národní demokracie, pokud pana Baštu i přes tyto výhrady podpoří? Stojí za to Baštu volit, i když si musíme přiznat, že má i své „temné“ stránky?
Z několika důvodů jsem přesvědčen, že tento risk za to stojí. Předně proto, že nikdo lepší mezi kandidáty není a všichni ostatní protikandidáti jsou jen horší. Letos se nám nepodařilo postavit vlastního kandidáta (jako před pěti lety, kdy byl naším kandidátem na prezidenta Petr Hannig) a musíme vybírat z toho, co je. Jinými slovy – řečeno mnou neoblíbenou frází – volit menší zlo.
Někdo by mohl namítnout, že nemusíme. Ano, i to je pravda. Naši členové, naši voliči a naši sympatizanti nechť se rozhodnou sami, ale oficiální stanovisko Národní demokracie je, že pana Baštu – s výhradami – podporujeme. Ty „výhrady“ zmiňuji proto, aby si někdo nemyslel, že snad nad panem Baštou jásáme. Spíše nemáme na výběr a jednáme pragmaticky.
Druhý důvod je, že jsme strana státotvorná. Nechceme bojkotovat vše a za každou cenu. Prezidentské volby jsou důležité a není-li v nich ryzí vlastenecký kandidát, musíme podpořit kandidáta, který má k vlastenectví alespoň nejblíže, abychom zabránili tomu, že uspěje kandidát, pro kterého je vlastenectví sprosté slovo. Nebudeme se tvářit, že tento systémový politik je najednou jakýsi mesiáš, ale je pravda, že se nejvíce blíží našim názorům na současné dění.
Neúčast ve volbách nic nevyřeší, takže podpora Bašty – když už nic jiného – nic nezkazí a naopak může být vnímána jako facka vládě. Proto ten slogan v názvu nedělníku: alespoň tím vládu naštveme.
Mnohem důležitější ale je, zda jsme my, naše rodiny a naši blízcí, připraveni na válku a na to, jak ji přežít. Nezachrání nás prezidentská volba. Nezachrání nás pan Bašta. Musíme si pomoci sami. Je to důležitější než „dělat politiku“, je to důležitější než chodit na demonstrace, je to v podstatě nejdůležitější úkol, který před námi tento rok stojí.
Podpořit pana Baštu v prvním kole ale není s těmito prioritami v rozporu. Hlavně nás to nic nestojí. Proto ho budu volit a k témuž vybízím i naše členy, sympatizanty a voliče…
Vlasti zdar, Baštovi taky!
Adam B. Bartoš
předseda Národní demokracie