Vážené a milé čtenářky, vážení a milí čtenáři. První nedělník nového roku jsem věnoval zamyšlení nad tím, co nás asi čeká v příštích měsících. Nebyl jsem však sám. Novopečený premiér Petr Fiala si pro nás připravil také projev. Nedá mi to, abych ho lehce neokomentoval.
Jeden by od profesora, akademika, čekal něco na úrovni, ale nakonec to byla jen snůška frází a floskulí. Namátkou vybírám, co mne zaujalo nejvíce.
Například ohlášené škrtání, kdy se budou „hledat úspory zejména tam, kde to přímo nepocítí naši občané“. Podle mne je ve finále jedno, zda lidé úspory pocítí přímo či nepřímo, protože každé úspory dříve či později pocítíme všichni. Fiala tím navíc ukazuje, že škrtání lidem nijak nepomůže. Kdyby se totiž škrtalo na správných místech (třeba neziskovkám), zbyly by peníze pro lidi. V takovém případě by se Fiala nemusel strachovat, zda to lidé pocítí přímo či nepřímo, dokonce by si přál, aby to lidé pocítili přímo (protože by to znamenalo, že by jim zůstalo v peněženkách více peněz). Jenže Fiala ví, že bude škrtat na straně lidí, a tak si alespoň přeje, aby to na ně dopadlo nepřímo, čili, aby si toho nevšimli hned a nespojili si to s jeho vládou. Je to jako s vedlejšími účinky vakcín – když se dostaví později, nikdo si je do souvislosti s vakcínou nedá. Dopadnou na lidi nepřímo. Až po čase, se zpožděním. Je to pěkně vykutálené.
Škrtat se pak bude tam, kde „pravice“ pravidelně a ráda škrtává. „Máme totiž zbytnělý a těžkopádný stát a tomu rozumná redukce jenom prospěje,“ slyšíme věčnou mantru neoliberálů. Tento stát přitom už téměř nic nemá pod kontrolou, téměř nic nevlastní a téměř vše „outsourcoval“ (což je ve finále dražší, než aby si to dělal sám), ale „pravičáci“ budou přesto tvrdit, že je zbytnělý a že by ho ještě více redukovali. Co nám z toho státu zbyde? ptám se…
Kdyby vláda chtěla dělat skutečné úspory, měla by zastavit ožebračování země pod záminkou covidu, na nulu seškrtat peníze pro (ne)ziskovky apod. Jenomže vláda, která tvrdí, jak chce redukovat zbytnělý stát, je ještě zbytnělejší, než ta předchozí. Ze čtrnácti ministrů se seškrtala na osmnáct…
V jiné části proslovu Fiala naříká, jak předchozí vláda zemi zadlužila. Jedním dechem zároveň dodává, že na tento její schodek si budeme muset znovu půjčit. No tak počkat – pokud je to špatně, tak ať si už nepůjčují. Takové vládě pak rád zatleskám. Ale to ne – to se nesmí. Vlády se musejí zadlužovat, takže Fiala kritizuje Babišovu vládu jen tak naoko. Ve skutečnosti se bude zadlužovat dál a dál a ještě a ještě více. To je přece princip vazalství jakékoli vlády – bez zadlužení by to nešlo, bez zadlužení bychom mohli být až nebezpečně nezávislí, takže je potřeba dostat zemi do okovů dluhu, abychom pak museli poslouchat jako hodinky.
Další perla z premiéra vypadla, když ohlašoval, že vyvázat se z Green Dealu (což by bylo jediné rozumné, jak s Green Dealem naložit) je podle něj špatné. No aby ne, když Green Deal prosazuje (skrze EU) hlavně Německo a Fiala se musí pokyny z Německa řídit – můžeme tedy snad od něj čekat něco jiného? Abychom byli přesnější, Green Deal Fiala přímo nezmiňoval, ale bylo jasné, že mluví o něm, protože reagoval za prezidenta Zemana, který před Zeleným údělem varoval. Zde si Fiala sám protiřečí, protože na úvod svého proslovu tvrdil, že růst cen energií a rostoucí inflace budou dva vážné problémy, se kterými se budeme tento rok potýkat a před kterými nás chce jeho vláda údajně ochránit. Ceny energií ale rostou právě kvůli Green Dealu a kvůli nim pak rostou i ceny všeho dalšího (inflace). Když nás Fiala slibuje před obojím zachránit, ale přesto nechce Green Deal vypovědět, slibuje nemožné a dělá přesně to, co v úvodu projevu odmítl – lakuje věci na růžovo. Nebo spíše na fialovo…
O covidu pak řekl nejotřepanější z otřepaných frází: „s covidem je třeba se naučit žít.“ To má být jako co? Když jsme to slyšeli poprvé, mohli jsme to možná ještě tehdy považovat za dobrou hlášku. Když toto klišé slýcháme už druhý rok, zní to trapně. Ale chápu – zase: co jiného čekat od někoho, kdo stejně neví, jak covidovou krizi řešit a pouze se dívá do Německa, aby věděl, co říkat. Je to podobná fráze jako Merkelové „zvládneme to“…
To mi připomnělo, že nová vláda prý v koaliční smlouvě slibuje, že obnoví tradici „havlovské zahraniční politiky“. No tak to pěkně děkujeme. To se máme na co těšit. Nejspíše na humanitární bombardování, lísání se k USA, opičení se po Izraeli, každoroční odvádění tributů do Říše apod. Vždyť co jiného byla havlovská zahraniční politika, než pozvracené vládní speciály po leteckých chlastačkách na zahraniční cesty, omluvy sudetským Němcům, poklonkování Západu, okřikování Ruska, diplomatický amatérismus, vyvěšování tibetských vlajek, podpora různobarevných sorošovských revolucí, rozprodávání rodinného stříbra apod. A asi by vás napadly i další věci…
Přesně v duchu této „havlovské zahraniční“ politiky Fiala v projevu drze obviňuje Rusko, že Evropu „vydírá“ a je prý dokonce „připraveno i na ozbrojený konflikt“. Holubičí předseda strany s ptákem v logu se zde na chvíli proměnil v neokonzervativního jestřába, který by nejspíše Rusko humanitárně bombardoval. Tady si ale asi Fiala zřejmě nevyzvedl notičky z Berlína, protože Německo a Rusko proti sobě momentálně nebojují, ale naopak se podporují. Jenomže přesně toto je „havlovská zahraniční politika“ – nekonečný a nikdy nekončící vnitřní rozpor mezi tím, jaké mocenské centrum máme poslouchat. Zda Washington, Berlín, Brusel, Tel Aviv či londýnské City. V České republice se tradičně snažíme vyhovět všem najednou, i když je to krkolomné, asi jako když se chcete podrbat na uchu přes hlavu…
Příměr s ptákem mi zase připomněl, že podle tohoto článku Fiala hledá ptáka. A ne ptáka ledasjakého, ale rovnou národního. To je letité neštěstí ODS, která vlastně nikdy nevěděla, co to má ve stranickém logu. Zda orla nebo holuba. Kdyby vládl Babiš, bylo by to bez debat – národním ptákem by byl bezpochyby čáp, ale za Fialovy vlády to není jasné. Ale vážně – Fialovy starosti bych chtěl mít: do lodi jménem Česká republika teče tolika děrami tolik vody a on — hledá „národního ptáka“.
Ale to jsem notně odběhl. Pojďme zpět k tématu. Někdo by mohl říci, že nové vládě křivdím. Že se ještě pořádně nepředvedla. Že jim máme dát čas, aby se s covidovou krizí vypořádali, jak slibovali. Nemyslím si to – kde nic není, ani smrt nebere. Z této vlády zkrátka nic kloudného nevyleze, můžeme si tedy ušetřit čas, který bychom čekání na případný zázrak věnovali. Zázrak se nestane. Vláda bude pokračovat v covidovém teroru, a to i navzdory svým předvolebním heslům. Vzpomínáte? „Děti do škol bez podmínek“. Samotný Fiala ve zmiňovaném novoročním proslovu slibuje, že vláda podpoří jen „nezbytná opatření“, a to prý ještě taková, která budou „rozumná“ a „přiměřená“. Opak je pravdou. Místo slibovaného uvolnění se ještě více přitvrdilo a opatření nejenže nejsou nezbytná, ale už vůbec ne přiměřená a o jejich rozumnosti rovněž nemůže být řeč…
Například ministr zdravotnictví Válek, který sliboval cosi o uznávání protilátek, na své sliby jaksi zapomněl. Ten, který tvrdil, že plošné očkování je nevhodné, nám na Nový rok vzkázal, že bychom do roku 2022 měli vstoupit s předsevzetím, že se necháme všichni naočkovat. A když se prý nenaočkujeme, tak zemřeme. Začalo se zase masivně testovat ve firmách a ve školách. Ve školách je to ještě brutálnější, než před Vánocemi: zatímco před Vánocemi se žáci testovali v pondělí, teď se testují v pondělí a ve čtvrtek. Když se objeví pozitivně testovaní, třída sice nejde domů, ale dokud PCR nepotvrdí či nevyvrátí tento pozitivní nález, testují se děti každý den. Říkají tomu test-to-stay, čili špejluj-se-abys-mohl-zůstat. V praxi to bude nejspíše vypadat tak, že se děti budou testovat téměř každý den a přitom budou sedět navíc po celou dobu v roušce.
Já tedy své děti špejlovat nenechávám, kupuju jim plivací testy, ale zase to leze do peněz. Když musím dát dva testy týdně dceři i synovi, měsíčně mne toto „výpalné“ (výpalné, aby děti mohly do školy) vyjde na 1200-1600 Kč (test stojí od 75 do 100 Kč). Pokud se budou testovat každý den, bude mne Ústavou zaručené bezplatné vzdělávání dětí stát ještě více. Nejspíše se na to vyprdnu a budeme se učit z domova. Jak poznamenal Pavel Opl na svém facebooku: vláda by si měla změnit slogan na „utestovat děti k smrti“:
Špejlovací školní teror přitom opakovaně prokazuje zanedbatelné „záchyty“ pozitivních žáků. Podle tohoto článku byly navíc mnohé z těchto rádoby pozitivních testů falešné. Jaký to tedy má smysl a proč nová vláda nesmyslné testování nezruší, ale ještě v něm přitvrzuje? Odpověď myslím všichni známe.
Zrušení vyhlášky o povinném očkování se zatím také nekoná a zcela nepochopitelně se odsouvá až kamsi na půlku února. Přitom by se mohla zrušit jako mávnutím kouzelného proutku – kdyby se chtělo. Místo toho jen 14 senátorů sesmolilo jakousi stížnost k Ústavnímu soudu, se kterou si soudruh Rychetský nejspíše vytře své soudcovské pozadí. Překvapivé je přitom už i to, že v Senátu, který s přehledem ovládá demoblok, se našlo jen 14 senátorů z 81, kteří tuto stížnost podepsali.
Aby toho nebylo málo, ve všech těch zprávách o vakcinačním bodání poněkud zapadlo, že „inženýr“ z Afghánistánu oslavil Silvestra tím, že pobodal a znásilnil dvě dívky v Karlových Varech. Ano, bodání a znásilňování je to, co nás nejspíše tento rok čeká a nemine. Znásilňovat a bodat nás nejspíše budou střídavě vláda, střídavě „doktoři“ a „inženýři“ z Afghánistánu. Na tečku zapomeňte, žádná se nekoná. Jediná tečka je ta, kterou má ministr zdravotnictví na svém čele…
Pokud to není pověstné třetí oko, pak od něj asi záchranu našeho zdraví čekat nemůžeme. A nejspíše se nedovoláme ani spravedlnosti, protože ministr spravedlnosti má sice na čele také velkou bradavici, ale rovněž jsem si nevšiml, že by se něco dělalo se záchranou našich práv a svobod. Spíše to vypadá, že nám vládne parta kouzelnických učňů z Bradavic. Ostatně, „slušný politik“ Petr Fiala se svými kulatými okuláry vypadá jako přerostlý a zarostlý Harry Potter.
Ale abychom nekončili nijak negativně, zmíním se o demonstracích, které v sobotu pořádala iniciativa Chcípl pes hned v několika městech (a dnes v neděli pak v Praze). Je dobře, že hospodští s Jirkou Janečkem a Jakubem Olbertem v čele tyto akce dělají, je dobře, že na ně lidé chodí a Národní demokracie tyto akce podporuje a pokud může, vysílá na ně i své představitele. Za Národní demokracii tak na protestech v jeden den vystoupil Vít Skalský v Karlových Varech (z Plzně to nemá daleko), v Brně Radim Maruška a Ivan Cícha v Českých Budějovicích. Za týden se koná protest v Plzni a tak dále. Nesmíme v odporu proti covidové totalitě polevit, i když se obávám, že demonstrace stačit nebudou. Každý musí demonstrovat svůj odpor v běžném každodenním životě – nenechat se dotlačit k náhubku, ke špejlovačce či k „tečce“, která je dnes už spíše trojtečkou. Zkrátka, nesmíme se nechat oklamat těmi čáryfuky, těmi kejklíři, těmi iluzionisty a podvodníky, co jen slibují, lžou, mlží. Nesmíme se nechat oklamat premiérem, i když se tváří jako mílius a usmívá se na nás jak Harry Potter…
Navzdory vládě mějte pěkný týden
Adam B. Bartoš, předseda Národní demokracie
úvodní obrázek: CD89.cz