Národní demokracie slavila v Nymburce, vymezila se proti SPD, udělila čestné členství Petru Hannigovi a schválila dvoukoalici Rozumní a Národní demokracie do eurovoleb. Lídrem kandidátky bude Adam B. Bartoš. V upomínce na nymburskou deklaraci mladočechů z roku 1894 přijala novou nymburskou deklaraci

Na čtyři desítky národních demokratů a jejich příznivců si v Nymburce připomnělo 5 let od obnovení strany v roce 2014 a 100 let od přejmenování Československé státoprávní demokracie na Československou národní demokracii. Národní demokracie je nejstarší českou politickou stranou, jejíž počátky sahají do roku 1848. Po 125 letech také národní demokraté přijali další nymburskou deklaraci.

Hlavním tématem výroční konference byly blížící se volby do Evropského parlamentu. Předsednictvo předložilo členské základně ke schválení projekt dvoukoalice Rozumní – Národní demokracie, lídrem kandidátky bude předseda ND Adam B. Bartoš.

„Nabídneme našim voličům kandidáty, kteří budou vždy hájit zájmy České republiky a nikdy nepůjdou proti nim. Nikdy v europarlamentu nezvednou ruku proti České republice nebo jejím spojencům, Maďarsku, zemím Višegrádu, Rusku, slovanským zemím obecně, jak dnes čeští europoslanci skandálně běžně činí. Česká republika především,“ řekl k tomu Adam B. Bartoš.

Přítomné pozdravil i bývalý prezidentský kandidát a předseda Rozumných Mgr. Petr Hannig. Předseda ND mu předal osvědčení o udělení čestného členství v Národní demokracii za celoživotní obhajobu vlastenectví a myšlenek zdravého rozumu a za podporu Národní demokracie v posledních letech vzájemné spolupráce. Čestné členství uděluje Národní demokracie výjimečně, prvním a do včerejšího dne jediným čestným členem byl od roku 2014 Mgr. Jan Skácel. Ocenění bylo uděleno i u příležitosti Hannigových 73. narozenin. Z rukou předsedy MO ND Nymburk Pavla Tobiáše převzal Petr Hannig narozeninový dárek – broušený pivní půllitr.

Shromáždění pozdravil i Alexandr Viktorovič Gegalčij, předák ukrajinských Rusínů, který tlumočil pozdravy straně od dvou ruských subjektů – známé opoziční patriotické Liberálně-demokratické strany Ruska Vladimíra Žirinovského (LDPR) a politického hnutí RUSOV (Rusko-Slovanské sjednocení a obroda – „Русско-Славянское объединение и возрождение“).

„Mezinárodní politické hnutí „Rusko-Slovanské sjednocení a znovuzrození“ (RUSOV) vyjadřuje plnou podporu rétorice Národní demokrace o odstoupení od NATO, o potřebě odstranit závislost České republiky na vedení z EU a předávání řízení do rukou českého lidu, stejně jako o zásadní změně v migrační politice,“ stojí ve zdravici politického hnutí.

Stranu SPR-RSČ reprezentoval člen předsednictva Tomáš Franěk, domobranecké oddíly pak Vladimír Štádler, který rovněž předal pozdrav od Ivana Kratochvíla z Československých vojáků v záloze za mír: „Pozdrav všem vlastencům. Sedím ve společnosti lidí z Makedonie, Ruska, Ukrajiny, Slovenska. V jednotě slovanských národů je záruka míru v Evropě. Na to jsme mnohokrát připili. Ale mluvit je jen začátek. Pro mír je potřeba něco i dělat. Jsem rád, že vy už na tom pracujete. Přeji mnoho úspěchů Adamovi a vám všem.“

Po projevech členů předsednictva, diskuzi o eurovolbách a dalších tématech a po společném obědě přijala Národní demokracie tzv. Nymburskou deklaraci, ve které vysvětluje svůj postoj k Evropské unii a k volbám do Evropského parlamentu. Velmi ostře se v ní Národní demokracie vymezila také proti SPD Tomia Okamury.

„Evropští euroskeptici pod vedením Marine Le Penové chtějí stávající, centrálně dirigovanou, Evropskou unii transformovat do Evropské unie s volným pohybem kapitálu, osob, zboží a služeb, tak jak to v Evropě bylo již dříve. Tuto ideu u nás representuje SPD Tomia Okamury. Ani tato varianta Evropy však pro nás není přijatelná,“ píše se v nymburské deklaraci.

Národní demokracie má jiné řešení. „Národní demokracie přichází po rozpuštění nebo odchodu z EU s vizí ochranné politiky českého státu nad toky peněz, pohybem osob a mezinárodním obchodem. Znamenalo by to opatření zejména v oblasti znovuuchopení centrální banky do českých rukou, zabezpečení a ozbrojené hlídání státních hranic a přiřazení cel na zboží, které umí za rozumnou cenu vyrobit i český výrobce (časem, až národní hospodářství zesílí a bude schopno konkurovat nadnárodním korporacím, by se mohla tato cla snižovat a poté zrušit). Rovněž musíme výrazně proměnit rozpočtovou politiku v neprospěch plýtvání, nehospodárnosti apod., ve prospěch, mimo jiné, posílení obranyschopnosti obyvatelstva a opětovného vytvoření vševojskové armády, která bude nadále hájit jen naše zájmy a která bude konat ve prospěch posílení dalších atributů samostatného státu, o který znovu usilujeme.“ – celý text Nymburské deklarace najdete zde

První nymburskou deklaraci přijali na jednání v Nymburce za účasti Karla Kramáře mladočeši v roce 1894.

https://www.youtube.com/watch?v=Qv77AinWANc