Korona virus (ten, který je celebrita) se nám vrátil odpočatý z prázdnin, tak máme od 1. září povinnost nasadit náhubky i tam, kde jsme je o prázdninách nemuseli mít. Na začátku školního roku často učitelé krátce zopakují starou látku, udělám to také.
Už hned zkratka COVID v sobě obsahuje propagandu, totiž „D“ na konci je z anglického disease, do češtiny nemoc. Dát do názvu viru, který u velké části nakažených, dost možná většiny, nezpůsobuje nemoc, u zbytku nakažených až na výjimky lehkou nemoc, a výjimek s těžkým onemocněním je asi 1 %, slovo nemoc, je určitě propaganda. Zvlášť to vynikne v kontrastu ke smysluplnějším, ale méně zvučným názvům, jaké se běžně používaly v lednu a v únoru, než v mediálním prostoru zcela převládl úderný COVID.
V lékařských statistikách, napsaných před tak zvanou „pandemií COVID“ stojí, že asi 18 % sezónních viróz způsobují korona viry. Korona virů je spousta, a nakažují lidi odedávna, ale z jednoho konkrétního se koncem roku 2019 udělala celebrita. Podle všeho je na poměry korona virů o něco virulentnější (analogicky, jen hlupák by dělal celebritu z někoho, kdo neumí vystupovat před publikem a k tomu špatně vypadá), ovšem ne tak, že vysoce přečnívá všechny ostatní korona viry. Abych nepomáhal šířit propagandu strachu, dále budu naší celebritě říkat KV19.
Končím opakování a začínám novou látku: naše celebrita například má úctu k soudním jednáním, jejich účastníci nemusí mít náhubky, protože tam KV19 způsobně sedí a nikoho nenakažuje. Viz webová stránka vlády ve znění ze 4.9.2020.
V části „Nošení ochranných prostředků dýchacích cest“ je v bodě „2 Zákaz podle bodu 1 se nevztahuje na:“ písmeno „g. soudce, přísedící, státní zástupce, obviněné a jejich obhájce, účastníky civilních, správních a ústavních soudních řízení a jejich zástupce, svědky, znalce, tlumočníky a další osoby, o kterých tak rozhodne soud, a to v místě a době soudního řízení,“.
Zastavme se u náhubků. Nejpopulárnější je rouška. S ní se pojí velevýznamný slogan „tvoje rouška chrání mě“. Na chvíli předpokládejme, že KV19 je opravdu tolik nebezpečný, jak nám říkají média a politici. Pak je celý slogan to v podstatě pravdivý.
Léta před „pandemií“ jsem několikrát pracoval v prašném prostředí (bourání zdiva, broušení pórobetonu). Nerad dýchám prach, tak jsem si vzal přiléhající respirátor a bylo vyřešeno. Prach mi na dýchání nevadil a večer jsem nesmrkal zeď v prášku. Jednou jsem si respirátor zapomněl, a kamarád měl na místě jen balení lékařských roušek. Inu přivázal jsem si roušku. A za pár minut jsem utekl s tím, že se vrátím, až to dobrousí a usadí se prach. Totiž škvírami kolem roušky jsem vdechoval tolik prachu, že to s rouškou bylo jen trochu lepší, než bez ničeho. Kdo chce, ať si to zkusí sám.
Naopak při výdechu rouška mokrou lepkavou kapénku určitě dost efektivně zachytí. Tedy aspoň tu kapénku, co směřuje dopředu, kapénky co odnese proud vydechovaného vzduchu dolů pod bradu a dozadu kolem uší zas mají menší razanci a tím i dolet. A za předpokladu, že na venkovní straně vlhkostí nacucané roušky při výdechu neprskají „sekundární“ kapénky.
Na začátku, když byla situace nová a většina lidí neměla pořádné respirátory, a ani stát jich dost neměl, a o nebezpečnosti viru byly nejistější informace, dávalo i malé zlepšení ochrany před přenosem viru smysl, tedy i roušky. Jenže už se ukázalo, že samotný KV19 se ke zničení průmyslu a civilizace zdaleka nepřiblížil (to politici se přiblížili víc).
Jak jsem napsal, není náhubek, jako náhubek. A dobré respirátory, které ochrání člověka, i kdyby kolem něj chrchlal dav nakažených, dokážeme v Čechách vyrábět, distribuovat, a je na to čas. To se vkrádá otázka, proč ještě roušky, když i trochu slušné respirátory jsou účinnější a ochrana člověka s dobrým respirátorem před kapénkovou nákazou NEZÁVISÍ na tom, JESTLI MAJÍ NÁHUBEK LIDÉ KOLEM NĚJ? Odpověď zní PRÁVĚ PROTO!
Situace „tvoje rouška chrání mě“ se lépe hodí pro budování poslušnosti prostřednictvím citového vydírání, podněcuje nevoli ostatních k těm, co o sobě chtějí rozhodovat sami a vzepřou se. Vede lidi ke stádnosti a udavačství. Kdyby každý, kdo se chce chránit před kapénkovou nákazou, měl slušný respirátor, a ti, kdo se nebojí, nebo z jiného důvodu nechtějí náhubek, měli svobodu být bez náhubku, bylo by to po všech stránkách lepší.
Kromě pro vládu estébáků a socanů, kteří chtějí zpracovat náš národ do podoby lehce ovladatelného stáda. (Výjimkou by pochopitelně mohli být pečovatelské domy a některá oddělení nemocnic.) Jestli dál budeme hrát komedii na zákeřný, masakrózní virus, tak pro mě za mě, ať rizikovým lidem přispěje na respirátor zdravotní pojišťovna, a zbylí – je nás drtivá většina, jak jsem se přesvědčil o prázdninách ve veřejné dopravě – ať smí chodit tak, jak chodili do letošního února.
Do háje s tklivým fetišem roušek!
4.9.2020 Jan Panocha, místopředseda ND Praha