Rubl se obchoduje na stejné úrovni, jako před začátkem války na Ukrajině. Jak je to možné? Důvody jsou mimo jiné dva.
V roce 1944 došlo v americkém Bretton Woods k dohodě mezi 44 zeměmi, v nichž měly hlavní slovo Spojené státy americké. Brettonwoodský systém mezinárodních měnových vztahů zavedl režim pevných směnných kurzů. Vyžadoval od každé členské země, aby udržovala fluktuaci svých směnných kurzů v rozpětí jednoho procenta kolem hodnoty vyjádřené v amerických dolarech. V této době byl americký dolar krytý zlatem. Prezident Franklin D. Roosevelt už v roce 1933 zakázal vlastnictví zlata v rukách jednotlivců, domácností a soukromých firem. Proto měla americká centrální banka zlata dost na krytí amerického dolaru. Dolar byl krytý zlatem, dolar pak kryl ostatní světové měny.
V neděli 15. srpna 1971 prezident Spojených států Richard Nixon oznámil ukončení zlatého standardu. Skončila fixace dolaru vůči zlatu v kurzu 35 dolarů za jednu unci (dnes se zlato obchoduje kolem 2000 dolarů za unci). Jednalo se tak o faktické ukončení Brettonwoodského systému, jež garantoval stabilní měnové kurzy. Vše bylo ukončeno v roce 1976, kdy dolar přestal být oficiálně spojován se zlatem. Nicméně, důvěra v dolar neklesla! Dolar dál zůstal krycí měnou ostatních měn.
Došlo k zajímavému fenoménu. Spojení dolaru s ostatními měnami neskýtá těmto měnám záruku krytí. Naopak! Ostatní měny kryjí dolar. Americká centrální banka (je v soukromých rukách) neustále kvantitativně uvolňuje měnu. Lidově se jedná o tištění peněz. V podstatě však jde jen o připisování elektronických čísel v emisní bance. Množství amerických dolarů strmě stoupá. Přesto dolar neklesá v přímé úměře k množství měny. Tuto záležitost nelze vysvětlit jen nárůstem produkce díky technologickému růstu. Jde o to, že ostatní měny udržují paritu kursu s dolarem, který je hlavní měnou v mezinárodní směně. Jak se hodnotově ztrácí dolar, ztrácí spolu s ním hodnotu i ostatní měny, které jsou s ním svázané jako krycí měnou (zpětně jej také kryjí). Inflace se takto celosvětově tlumí rozléváním inflačního dolaru do ostatních měn.
Putin vyhlásil odtržení rubl od dolaru poté, co byly elektronické dolarové rezervy ruské centrální banky zmraženy. Poškodil se tím rubl? Vypadá to, že nepoškodil. Čínský obrovský trh akceptuje rubl jako prostředek směny. Ruské suroviny a energie jsou do západního světa také vyváženy jen za rubl. Navíc, Ruská federace chystá zlatý standard (fixace rublu na zlato). Tedy lze očekávat růst rublu. Dolar měnu nedrží, ale strhává do inflační propasti!
S dolarem je spojen systém frakčního bankovnictví. Jde o to, že jednotlivé komerční banky mají rezervy u centrálních bank. Následně půjčují klientům něco kolem desetinásobku této rezervy. Systém částečných rezerv funguje i v Ruské federaci. Nicméně, například zdaleka největší banka v RF (Sberbank) je z nadpoloviční většiny vlastněná ruským ministerstvem financí. Tedy okradení klientů prostřednictvím půjčování uměle vytvořených peněz se tlumí tím, že se finance vrací do rukou státu. To v západním bankovním systému neznáme. Zde vždy ukradené peníze prostřednictvím úroku z umělých peněz končí v kapsách majitelů bank.
Vypadá to, že i když je Ruská federace silně poškozena výdaji za válku, změny ve finančním systému tyto ztráty kompenzují. Na okraj lze poznamenat, že v ČR ze všech politických stran pouze Národní demokracie nastíněnou problematiku reflektuje. V programu ND je od začátku zlatý standard koruny. Ostatní idiotské politické strany absolutně neví, o čem je řeč. Pouze fungují v systému jako loutky. Víme, že spojení s dolarem je sebevražedné, tak jak nám to ukazuje vývoj kursu rublu v zemi zasažené sankcemi a válečnými výdaji.
autor je předseda MO ND Plzeň